بررسی MIUI 12 : رابط کاربری جدید شیائومی

بررسی MIUI 12

MIUI با بیش از ۴۰۰ میلون کاربر در سراسر جهان همچنان یکی از محبوب ترین رابط کاربری های اندرویدی است. شیائومی تنها در هند که می توان گفت بعد از چین دومین بازار مهم برای عرضه محصولات این شرکت است بیش از ۱۰۰ میلون کاربر MIUI وجود دارد. شیائومی در سال های اخیر کار های زیادی برای متناسب سازی MIUI با کاربران جهانی انجام نداده است، اما این روند در MIUI 12 تغییر کرده است.

MIUI 12 تنها شش ماه پس از رونمایی MIUI 11 رونمایی شد. آپدیت پایدار MIUI 12 اکنون برای بیشتر گوشی های شیائومی، پوکو و ردمی منتشر شده است و رفته رفته برای دستگاه های قدیمی هم عرضه خواهد شد.

بررسی MIUI 12

با اینکه شیائومی تنها در کمتر شش ماه بعد از انتشار MIUI 11 این رابط کاربری را منتشر کرد اما توانست مجموعه ای از قابلیت های جدید را به MIUI 12 اضافه کند. با استفاده از رام مشخص شده دستگاه شیائومی توجه خود را روی بهینه سازی و تغییر ظاهر کلی رابط کاربری متمرکز کرده است. در نتیجه، انیمیشن ها نرم تر، عناصر بصری مدرن تر هستند و به طور کلی رابط کاربری منسجم تر از نسخه های قبلی خود به نظر می رسد.

به راحتی می توان گفت که MIUI 12 روان ترین رابط کاربری شیائومی است که تاکنون ارائه شده است. بنابراین اجازه دهید در ادامه به قابلیت های MIUI 12 هم بررسی کنیم.

بررسی MIUI 12

۱. بازنگری اساسی حریم خصوصی

شیائومی برای جمع آوری داده های مرورگر در حالت ناشناس هم مورد توجه بسیاری قرار گرفته است و این سازنده چینی اکنون یک تغییر وضعیت در مرورگر خود ایجاد کرده است تا به کاربارن اجازه دهد در صورت دلخواه از جمع آوری داده ها انصراف دهند. در کنار این تغییر، MIUI خود هم دارای انبوهی از ویژگی های ضروری و امنیتی است که به راحتی می توانید ببینید چه برنامه هایی به کدام مجوز ها دسترسی دارند.

بخش حریم خصوصی دارای دو زبانه که شامل آمار و مدیریت می باشد، است. و به شما یک مرور کلی از همه برنامه هایی را می دهد که به مجوز های کلیدی آن روز دسترسی پیدا کرده اند، که شامل داده های موقعیت مکانی، مخاطبین، سابقه نماس، ضبط صدا و فضای ذخیره سازی است.

همچنین می توانید دکمه همه برنامه ها را بزنید تا نگاهی دقیق به همه برنامه هایی که باز کرده اید یا برنامه هایی که در پس زمینه مجاز به اجرای هستند، به دست آورید. برگه مدیریت همه به شما تجزیه و تحلیل همه برنامه هایی را که به یک مجهز خاص دسترسی دارند، می دهد.

بررسی MIUI 12

این قابلیت یک گزارش جامع از تمام عملکرد های برنامه در گوشی شما را ارائه می دهد، و یک روش خارق العاده است برای دیدن اینکه چه تعداد از برنامه ختی به مجوز های کلیدی دسترسی پیدا کرده اند.

مثل همیشه، زمانی که مجوز دسترسی به برنامه های تکی را می گیرید، به شما دسترسی دقیق می دهد و همچنین می توانید هشدار ها را تنظیم کنید تا هر زمان که برنامه ای به موقعیت مکانی شما دسترسی پیدا کرد، عکس گرفت یا صدا را ضبط کرد در نوا وضعیت نشان داده شود.

شیائومی همچنین با قابلیت حذف خودکار مکان و فراداده از تصاویر، گزینه های امن را به اشتراک گذاری عکس ها اضافه می کند. یک علامت “اشتراک امن” وجود دارد که هنگام به اشتراگ گذاری عکس ها در ویچت بدون فراداده، نشان داده می شود. به احتمال زیاد این ویژگی خاص در نسخه های جهانی نشان داده نخواهد شد.

ابزار های جدید حریم خصوصی در تعیین اینکه چه تعداد برنامه به مجوز های گوشی شما دسترس دارند بسیاری کمک می کند. این یک تغییر بزرگ بوده و بسیار عالی است که می بینید شیائومی به کاربران امکان کنترل دقیق این قابلیت های را می دهد.

بررسی MIUI 12

۲. اضافه شدن مرکز کنترل 

یکی از تغییرات جدید رابط کاربری شیائومی در MIUI 12، اضافه شدن مرکز کنترل جدید است. همانطور که از نام آن حدس می زنید، بسیار شبیه به مرکز کنترل در iOS است. زیر سایه این قابلیت شما از هر جای صفحه اصلی که پایین می آیید، تنظیم روشنایی و گزینه هایی برای روشن خاموش کردن وای فای، بلوتوث و داده های تلفن همراه (دیتا) دریافت می کند.

طراحی و کاربرد آن با iOS یکسان است، اما حداقل با این تفاوت که در مرکز کنترل جدید شیائومی می توانید طرح بلوک های تنظیمات سریع را تغییر دهید. از آنجه که فضای زیادی را اشغال می کند، اعلان ها در صفحه مخصوصی خود قرار می گیرند.

یک کشش از بالا صفحه کافی است که سایه اعلان ها نشان داده شود، احتمالا اینکه دکمه های و ضامن ها از اعلان ها جدا شوند. ولی در این موارد، دسترسی به مرکز کنترل راحت است زیرا تمام آنچه را لازم است با یک حرکت کششی از هر جای صفحه اصلی  می توانید ظاهر کنید.

بهترین بخش در این است که اگر طرفدار این سبک جدید نیستید، می توانید به راحتی از تنظیمات به سبک قبلی MIUI 11 برگردید. در مورد اعلام های ورودی هم می توانید از سیستم پیش فرض MIUI استفاده کنید یا از روش تجویز شده گوگل استفاده بکنید.

بررسی MIUI 12

 

۳. والپیپر هایی که از دنیا خارج شده اند

یک قابلیت جدید و جالت در MIUI 12 تصاویر پس زمینه داینامیک است. این تصاویر از تصاویر زمینه زنده گوگل هم پویاتر هستند. شما باید بین تصاویر زمین و مریخ برای پس زمینه های زنده یک را انتخاب کنید، و هر زمان که صفحه را باز می کنید یک انیمیشن چرخان از سیاره مربوطه را مشاهده کنید.

این یک جلوه بسیار جالب است و قفل گشایی گوشی را بسیار خاص تر می کند. هنگامی که از صفحه قبل به صفحه اصلی بروید، هم یک انیمیشن مشابه وجود دارد که پس زمینه به نمای سطح زمین تغییر مکان می دهد. این قابلیت را می توان یکی از تغییرات جالب توجه در رابط کاربری MIUI 12 عنوان کرد.

بررسی MIUI 12

۴.سرانجام منوی کشویی برنامه ایجاد شد

انتقاد مداوم از MIUI این بود که از کشوی برنامه برخوردا نیست. اکنون روز به روز بیشتر تولید کنندگان چینی یک کشوی برنامه را در رابط کاربری خود رونمایی می کنند، ولی شیائومی با این موج همراه نشده بود. ولی دیگر چنین نیست، زیرا سرانجام MIUI 12 کشوی برنامه را ارائه می دهد. برای تنظیم کشو برنامه، تنها به تنظیمات >> صفحه اصلی -> صفحه اصلی مراجعه کنید.

بررسی MIUI 12

کشو جدید شیائومی شباهت های زیادی به لانچر پوکو دارد، از جمله اینکه دسته بندی ها برنامه های مربو طه دسته های خود را مرتب می کنند. همچنین پیشنهادات برنامه در بالا، یک نوار جستجو در پایین وجود دارد و می توانید دسته های سفارشی را تنظیم کنید. همچنین یک گزینه تغییر شفافیت پس زمینه هم وجود دارد.

بررسی MIUI 12

عاشق همه انیمیشن های جدید خواهید شد

انیمیشن ها، انیمیشن ها کوچک و هوشمندانه زیادی در سراسر رابط کاربری وجود دارد. پکیج های آیفون همراه با مضامین پیش فرض MIUI از طراحی تمیز تری برخوردار هستند، انیمیشن های جدید سیستم وجود دارد و هنگام بستن برنامه برای رفتن به صفحه نمایش، انتقال هم جدید شده است. تمام انیمیشن ها تمیز و مدرن هستند و رابط کاربری را بسیاری تعاملی و پر جنب و جوش تر می کنند.

قسمت ذخیره سازی در تنظیمات تلفن به صورت یک استوانه با دییک های چند رنگ برجسته می شود، نیمه خالی استوانه هم میزان فضای باقی مانده را نشان می دهد. به همین ترتیب، یک نوار باتری وجود دارد که پس از مراجعه به بخش باتری، میزان شارژ باقی مانده را به صورت پایا نشان می دهد و نمودار های مصرف باتری هم متحرک هستند.

بررسی MIUI 12

۵. حرکات ناوبری جدید مبتنی بر اندروید ۱۰

با MIUI 12، شیائومی از حرکات ناوبری تجویز شده گوگل برای سیستم عامل اندروید ۱۰ استقبال می کند. زمانی که انگشت خود را از لبه های سمت چپ یا راست صفحه به داخل بکشید، حرکت برگشتی وجود دارد، برای رفتن به خانه باید از پایین صفحه به سمت بالا بکشید و زمانی که از پایین هم بکشید و نگه دارید نمای کلی از پنجره های در حال اجرا نمایش داده می شود.

همچنین با یک حرکت انگشت به سمت چپ یا راست از پایین صفحه، این گزینه را در دسترس دارید و می توانید به سرعت بین برنامه های جابجا شوید.

اگر از دستگاه دیگری استفاده می کردید که روی اندروید ۱۰ اجرا می شد، حرکات باید بلافاصله برایتان آشنا بیاید و این مشخص می کند که گوگل زمینه را برای ناوبری متحرک در بین تولید کنندگان فراهم می کند. این یک امکان خود است، زیرا دست تولید کننده را برای انحصاری تر کردن رابط کاربری باز خواهد گذاشت.

بررسی MIUI 12

۶. با پنجره های شناور کار های بیشتری انجام دهید

یکی از ویژگی های جدید در MIUI 12 پنجره های شناور است، مشابه آنچه شاید برخی از شما در گوشی های سامسونگ دیده اید. شما می توانید یک برنامه را متناسب با بخشی از صفحه تنظیم کنید و بهترین قسمت آن این است که پنجره شناور روی برنامه های دیگر هم نشان داده می شود. این امر مخصوصا برای مواردی مثل محاسبات بسیار مناسب است و آن ها را می توانید اندازه آن را بسته به نیاز خود تغییر دهید.

بررسی MIUI 12

می توانید یک پنجره مفید را از دکمه Floating windows در پنجره نماس کلید راه اندازی کنید. لیستی از برنامه های واجد شرایط را مشاهد خواهید کرد و می توانید برنامه را با توجه به نیاز های خود مقیاس بندی کرده و در هر کجا که بخواهید روی صفحه قرار دهید. برای خروج از یک پنجره شناور، تنها باید برنامه را از پنجره نماس کلی پاک کنید.

بررسی MIUI 12

۷. تعمیر اساسی دارک مود + فونت جدید

صفحه تنظیمات به هم ریخته به نظر نمی رسد و این به لطف فونت جدید و برچسب های متن بزرگتر برای منو ها است. تفاوت MIUI 11 تا MIUI 12 را می توان در آن دید. فونت برای خوانایی بهتر است و همچنین طراحی گرد تر آن مدرن تر به نظر می رسد.

دارک مود همچنین در حال آپدیت است و اکنون می توانید برنامه های جداگانه را که ممکن است به خوبی با دارک مود کار نکنند در لیست سفید قرار دهید. گزینه زمان بندی برگشته است و همچنین یک ضامن برای تنظیم کنتراست به صورت خودکار بر اساس سطح روشنایی وجود دارد.

بررسی MIUI 12

۸. Mi Share یک سرویس انتقال فایل که به آن نیاز دارید

شیائومی با همکاری اوپو و ویوو یک سرویس اشتراک فایل متحد ایجاد کرد و نتایج این همکاری در Mi Share قابل مشاهده است.

Mi Share در تنظیمات جدید پخته شده است و با مراجعه به تنظیمات >> اتصالات و اشتراکات -> Mi Share به آن دسترسی خواهید داشت. همچنین یک بلوک Mi Share در نوار اعلانات برای دسترسی آنسان به این ویژگی وجود دارد.

Mi Share حالا نشان می دهد که می توانید فایل ها را در گوشی ها و نوت بوک های شیائومی از جمله می نوت بوک و ردمی بوک به اشتراک بگذارید و همچنین می توانید برای گوشی های اوپو، ویوو و ریلمی هم این کار را انجام دهید.

بررسی MIUI 12

اشتراک گذاری همانطور که می تواند ساده باشد. تنها کافی است عکس، سند یا هر پرونده دیگر را که می خواهید ارسال کنید انتخاب کرده و در عین حال تو رفتگی Mi Share را مشاهده خواهید کرد که به طور خودکار دستگاه های دیگر را که در مجاورب شما قرار دارند جستجو می کند. به محض اینکه دستگاه واجد شرایطی را پیدا کرد، آن را در صفحه نشان خواهد دارد و به راحتی می توانید قایل ها را به اشتراک بگذارید.

این یک روش یکپارچه برای انتقال پرونده ها از طریق دستگاه ها و اینکه در همه گوشی های شیائومی، ویوو، اوپو و ریلمی کار می کند یک همکاری بزرگ است.

بررسی MIUI 12

۸. مدیریت فایل عالی بود بهتر هم می شود 

مدیریت فایل داخلی در MIUI یکی از بهترین بخش هاست و با چند ویژگی جدید در MIUI 12 روبرو می شود. رابط کاربری جدید تر شده که دیدن فایل های اخیرا را آسان تر می کند و طرح شبکه دارای آیکون های مدرن برای پوشه ها است. اما تغییر کلیدی در اینجا یک گزینه مرتب سازی است که به شما امکان را می دهد پوشه ها را بر اساس نام، اندازه یا تاریخ ایجاد مرتب کنید.

مثل منو کشویی، مدیریت فایل هم به طور خودکار پرونده ها را به دسته های مختلف مرتب می کند. سند ها، فیلم، عکس، موسیفی و موارد دیگر وجود دارد. ویژگی جستجو به شما امکان می دهد تا به راحتی فایل مورد نظرتان را پیدا کنید و حتی یک سرور FTP داخلی هم برای انتقال فایل ها وجود دارد.

بررسی MIUI 12

 

۱۰. با حالت فوکوس کمتر از گوشی خود استفاده کنید 

مثل هر تولید کننده دیگر، شیائومی کنترل هایی را برای جلوگیری از اعتیاد به گوشی های هوشمند اضافه می کند. MIUI 11 داشبورد پیش فرض Digital Wellbeing گوگل را دارد، اما در MIUI 12 شیائومی ویژگی خاص خود را ارائه می دهد. مثل هر چیز دیگری در رابط کاربری جدید، انیمیشن ها و نمودار های مورد استفاده روان تری وجود دارد که به شما یک نمای کلی از مدت زمان استفاده از گوشی را که به صورت روزانه و هفتگی تجزیه شده را نشان می دهد.

همچنین گزینه ای برای تعیین محدودیت زمان صفحه نمایش روزانه وجود دارد و شما می توانید تعداد دفعاتی که گوشی خود را باز کرده ایدد با ببینید و اعلان ها را برای استفاده بدون وقفه تنظیم کنید.

بررسی MIUI 12

اما نکته اصلی در این بخش حالت فوکوس است که به شما امکان می دهد کمتر از گوشی استفاده کنید. این قابلیت با حالت زن در OxygenOS وان پلاس یکسان است، و در صورت فعال بودن قادر به استفاده از هیچ ویژگی دیگری در گوشی خود به غیر از دوربین و شماره گیر نخواهد بود. محدودیت های زمانی پیش فرض ۳۰، ۶۰ و ۹۰ دقیقه است و شما همچنین می توانید یک مدت زمان سفارشی را تنظیم کنید.

بررسی MIUI 12

۱۱. ردیابی فعالیت با Xiaomi Health آسان شد

MIUI پیش از این یک پیش خوان فعالیت داخلی داشت و اکنون ردیابی خودکار برای پله ها، دوچرخه سواری و دویدن و سایر اشکار فعالیت در حالی انجام است. جالب تر از آن، تهیه یک ردیاب کیفیت خواب است که زمان و کیفیت خواب شما را اندازه گیری می کند. این کار را با ضبط صدا هایی که در شب ایجاد می کنید انجام می دهد. حال، اگر این باعث ناراحتی شما می شود، همیشه می توانید این ویژگی را غیر فعال کنید.

بررسی MIUI 12

۱۲. برای کاربران چینی:  هوش مصنوعی شیائومی به جای شما تماس می گیرد 

XiaoAI شیائومی محدود به چین است و در MIUI 12 توانایی برقراری تماس از طرف شما را دارد. این ویژگی همچنین به صورت خودکار تماس ها را رونویسی می کند و به شما امکان می دهد پاسخ های پیشنهادی را هنگام مکالمه انتخاب کنید.

بررسی MIUI 12

MIUI 12 روان ترین رابط کاربری شیائومی تا کنون 

MIUI 12 قابلیت های ویژه ای برای ارائه دارد، به خصوص در مورد حریم خصوصی و امنیت اطلاعات. تغییر بصری ایجاد شده باعث می شود که رابط کاربری بسیار مدرن تر شده و در نهایت رابط کاربری هم منسجم تر به نظر برسد. انیمیشن های سیستم هم روان تر هستند و استفاده از MIUI 12 در می ۱۰ و می ۱۰ پرو با فرکانس ۹۰ هرتز هم بسیار جالب است.

خیلی خوب است که می بینیم شیائومی سرانجام تغییراتی را با هدف کاربران جهانی ارائه می دهد، و با MIUI 12 فاصله خود را با One UI سامسونگ و OxygenOS وان پلاس کاهش می دهد. با توجه به اینکه وان پلاس اکنون از یک رابط کاربری خالص اندرویدی با ظاهری شبیه به One UI استفاده می کند، بسیار جالب است. با توجه بیشتر شیائومی به بازار های جهانی، MIUI 12 گامی در مسیر درست محسوب می شود.

سایمان جی اس ام  saymangsm